Petr Mára: Jak přežít dobu překypující úkoly a rozptylováním

Petr Mára

Umíte efektivně využívat svůj čas? Nastavovat si priority? Nenechat se vyrušovat? Několik praktických rad, jak na to, nabízí Petr Mára, trenér firmy Apple a také lektor  ELAI.

 

 

 

Všichni to dobře známe. Současnost lze definovat především jako dobu, která nás doslova zahlcuje úkoly. Naši pozornost neustále zaměstnává spousta technologií a informací, jsme prakticky pořád něčím vyrušováni. Z toho vyplývají naše problémy s definováním priorit, zvládáním stresu a podobně. „Podle mého názoru existují pouze dva způsoby, jak v tomto světě přežít,“ říká Petr Mára, trenér firmy Apple a také lektor ELAI. „Jednak je třeba vnímat změnu jako výzvu, ne jako problém, a zadruhé je nutno naučit se učit,“ doplňuje.

Ničí nás touha po pohodlí

Z historického hlediska byl člověk okolnostmi veden k tomu, aby uměl jednu věc co nejlépe. Ve vývojovém stadiu lovců, sběračů totiž logicky bylo cílem co nejvíc šetřit energií. Jenže dnešní doba od nás podle Petra Máry vyžaduje přesný opak. Tedy abychom neustále zvládali nové technologie, pracovní postupy, způsoby komunikace a tak dále. Náš organismus ale změny nechce, touží po pohodlí, a tak jedinou formou přežití je adaptace.

Člověk je adaptabilní tvor, což je jeho výhoda. Ovšem naše okolí nás naopak co nejvíc tlačí do pohodlí. Třeba pomocí produktů či služeb, jako je dálkový ovladač, donáška jídla a jiné. To podvědomě chceme, a proto je na tom postavený prakticky každý byznys. Ovšem zároveň nás to ničí, neboť v důsledku toho lenivíme a ztrácíme schopnost se přizpůsobovat.

Co s tím? „Řešením je brát tenhle proces jako jakousi hru, protože bez změny to dnes nejde. Musím být schopen akceptovat, že to, co teď mám, za nějaký čas už mít nebudu,“ myslí si Petr Mára. „Je to svým způsobem buddhistický přístup, tedy to, co mám, si užívám, ale až to mít nebudu, tak to taky bude v pohodě, přijde něco jiného. Důležité je nevytvářet si závislosti, nebrat věci, které mám, jako dané. Totéž platí pro vztahy, práci a jiné,“ dodává.

Z hlediska adaptace je v dnešní době rovněž důležité být schopen se vzdělávat a mít na to konkrétní techniky. Součástí změny totiž bude schopnost zvládání nových dovedností. Naučit se učit, to vypadá jednoduše. Praxe je ale složitější. „V prvé řadě je to čistě technologická věc,“ říká Petr Mára. „Já například používám aplikaci Pocket na čtení článků. Není to nic objevného, ale v dnešní době jde o jediný způsob, jak se dovzdělávat. Než totiž na dané téma vyjde kniha – mluvím o tématu technologií –  bude zastaralé. A zadruhé je nezbytná vlastní zkušenost,“ dodává lektor.

Podle Petra Máry tedy učení znamená hledání kvalitních a důvěryhodných zdrojů, kterých je vždy třeba mít několik. A pak také danou věc určitým způsobem prožít, vyzkoušet, protože lidé se nejlíp učí z vlastní zkušenosti. „S takovým přístupem budeme schopni zvládat požadavky budoucnosti, což je se znalostmi ze základní školy, a nejen té, nemožné,“ tvrdí Petr Mára.

Celý článek si můžete přečíst v magazínu Aim Higher! (ve formátu pdf)

Petr Mára: Jak přežít dobu překypující úkoly a rozptylováním was last modified: June 19th, 2017 by Petra Vulterýnová