Rostya Gordon-Smith: Něco o větším ženském sebevědomí

Rostya Gordon-SmithProč mají české ženy nízké sebevědomí? Je to výsledek negativní výchovy, píše Rostya Gordon-Smith a přemýšlí, co lze s takovým „dědictvím“ dělat.

 

 

 

Sedím s několika ženami v Edinburghu. Povídám: „Dámy, potřebuji napsat článek o ženském sebevědomí. Co vy na to?“ A pak to začalo. Zpočátku trochu depka, postupně však přibýval optimismus a naděje.

Ptám se: „Proč mají české ženy nízké sebevědomí?“ Nejvíce byl zastoupený názor, že je to výsledek naší výchovy. V mládí jsme neustále slyšely: Nemůžeš, neumíš, nesmíš, nedělej, neříkej, nemáš na to, nevyčuhuj, neodmlouvej, to nejde, nedělej ostudu.

Nebyly jsme často chváleny. Některé z nás nikdy. I když jsme se dobře učily, vždy to bylo málo. Rodiče se zaměřovali na naše slabiny a nechválili naše silné stránky. Zažily jsme málo povzbuzení, zvláště když jsme chtěly jít do nových věcí. „Proč bys to dělala?“ slyšely jsme. Měly jsme pocit obecného pesimismu a negativismu. „Co si o tobě lidé pomyslí, co o tobě a o nás budou říkat?“ ptali se nás naši blízcí.

Moje spoludiskutující, jak se mi svěřily, cítily, že společnost byla a ještě stále je do určité míry nastavená na neúspěch. Měly pocit, že jaksi zakrněly. A když se pokoušely vymanit z pout výchovy a školního systému a v řadě případů také uspěly, setkaly se se závistí a kritikou. Buď prý jen měly „štěstí“, nebo k úspěchu přišly nečestně. Přesto měly tyto ženy sny, ambice a odvahu vymanit se z negativního prostředí, vystudovat, vycestovat, vystoupit z řady, vzít na sebe rizika a často i zavrhnout to, co od nich rodiče očekávali. A budování sebevědomí je přesně ono – budování.  Je to princip položení základních kamenů, abychom na naší cestě měli na čem stavět.

Celý článek si můžete přečíst v magazínu Aim Higher! (ve formátu pdf)

Rostya Gordon-Smith: Něco o větším ženském sebevědomí was last modified: June 19th, 2017 by Petra Vulterýnová