Zeptali jsme se pěti úspěšných manažerek a manažerů, zda vůbec se svým pracovním vytížením mají čas na vánoční svátky. Mohou si dovolit několikadenní klid, nebo si s sebou berou práci i ke štědrovečernímu stolu?

Pokud máte dojem, že i o Vánocích musíte pracovat, inspirujte se odpověďmi českých manažerů, ředitelek a investorů, které jsme oslovili. Ve vánoční anketě nám většinou odpovídali, že ke svátkům práce nepatří. Mají ale vůbec čas na přípravu vánoční atmosféry? Položili jsme jim tři otázky:

1. Odpojíte se přes svátky od internetu a práce?

2. Máte čas na nákup vánočních dárků, nebo jej přenecháváte někomu jinému?

3. Jaký byl nejkrásnější dárek, který jste kdy k Vánocům dostal/a?

——————————————————————————————————————————————

Petr Pištělák, Managing Partner, Profit Booster
1) V průběhu Vánoc se neodpojuji, ale naopak. Vánoce jsou zajímavé tím, že se můžete spojit, i přes internet, s lidmi, kteří jsou jinak naprosto nedostupní. Informační dálnice jsou v této sváteční době zcela volné.

2) Nejdůležitějším člověkem, pro koho vybírám dárky, je moje drahá žena. Je to složitější o to, že nechce hmotné dárky. Začal jsem být úspěšnější ve chvíli, kdy jsem se přestal zaměřovat na to, co bych jí já chtěl dát a zaměřuji se na to, co ona by chtěla dostat. To se samozřejmě nedá nikomu svěřit.

3) Na nejkrásnější si nevzpomenu, ale věděl bych o tom, který mi přinesl nejsilnější zážitky. Byl to můj první kurz přežití, který jsem dostal od své ženy. Od té doby jsem už absolvoval šest úrovní a pořád je to síla.

——————————————————————————————————————————————

Lukáš Sedláček, ředitel, ELAI
1) Odpojím se zcela, jedeme s ženou do Finska do chaty u jezera u Tampere, kde budeme bez přístupu na internet. Pro mě naprostý odpočinek vyžaduje dát se offline.
2) Oba dva jsme s ženou značně vytíženi, já vedu firmu, ona startup, tak jsme si vyhradili pouze jednu hodinu na nákupy v obchodním centru, během které jsme koupili dle přesného plánu všechny dárky. Takto nakoupit se mi jeví efektivnější než na internetu, protože pak musí člověk buď jezdit někam pro výdej nebo čekat na dovážku. Čas to v konečném důsledku zas moc neušetří, obzvlášť, když kupujete mnoho dárků.
3) Nejvíc jsem si dárků užíval v dětství – největší radost jsem měl z postaviček Hvězdných válek anebo z prvního počítače.

——————————————————————————————————————————————

Renata Mrázová, globální ředitelka Nationale Nederlanden Group
1) Vánoce jsou pro mě velmi speciálním obdobím. V posledních letech si beru tři týdny dovolené, a s rodinou a s dětmi si toto období pohody, rodinného času, bilancování a plánů na další rok velmi užíváme. Je to období klidu, zpomalení a bilancování, takže se snažím pracovat minimálně a také se snažím být tzv. offline. Protože ale nemám ráda extrémy, tak nemohu říct, že bych se odpojila úplně, internet je pro mě zdrojem pravidelných informací, čili i o vánocích a během svátků s online pracuji, ale velmi omezeně.

2) Nakupování dárků – a to nejen na Vánoce – miluju. Tak jak jsem jako dítě samozřejmě dárky řada dostávala, o to více je ráda v dospělosti dávám. Baví mě dopředu přemýšlet nad tím, co každému z mých blízkých udělá radost, ale také velmi ráda v průběhu roku vybírám dárky, které mě zaujmou a následně přemýšlím, komu by udělaly radost. Speciální kategorií dárků jsou vždy u mě knihy a různé bytové doplňky, které, myslím, udělají radost vždy všem. Velmi ráda v posledních letech také píši ručně psaná vánoční přání, která v současné době internetu, sociálních médií atd. mým přátelům a rodině vždy udělají velkou radost! Na internetu nakupují v současné době sporadicky, baví mě chodit po obchodech, a nakupovat pomocí všech smyslů.

3) Veškeré dárky, které jsem si moc přála v dětství a pak jsem je objevila pod vánočním stromečkem, byly pro mě ty nejkrásnější. Když si člověk něco moc přeje a pak se mu přání splní, je to vždy kouzelný moment. Věřím ale, že nejkrásnějším dárkem, který si můžeme vždy dat, je to, že se v klidu a v pohodě setkáme se všemi přáteli, známými, rodinou a strávíme společně pohodový čas.

——————————————————————————————————————————————

Jan Zadák, investor do startupů, bývalý globální viceprezident Hewlett-Packard
1) S výjimkou 24.12. budu o svátcích ráno a dopoledne pracovat.

2) Obecně velmi nerad nakupuji – je to pro mě neoblíbená činnost a považuji to za ztrátu času. Vánoční dárky u nás téměř všechny obstarává manželka a já kupuji vice méně jen dárky pro ni. Někdy nakupuji on-line a někdy v kamenném obchodě.

3) Téměř 20 let jsem neustále cestoval po celém světě, takže nejkrásnější dárek je pro mne vždy to, že se sejdeme jako rodina a jsme spolu.

——————————————————————————————————————————————

Petra Hrušková, šéfka náboru Google pro region EMEA

1) Od práce se odpojím zcela určitě. O svátcích a o víkendu nikdy nepracuji. Už jsem přišla na to, že nedostatek odpočinku se dlouhodobě nevyplácí. Internet, to je něco jiného. Je pro mě zdrojem informací, zábavy a kontaktu s přáteli. Používám ho k vlastnímu rozvoji a vzdělávání, na což je právě nejvíc času v době volna. Život bez internetu si dokážu představit jen těžko.

2) Dárky nakupuji na poslední chvíli a spontánně z různých zdrojů. V minulých letech to bývalo nebezpečné, pár dárků dorazilo až po Vánocích. Letos se zdá, že obchodníci a dopravci mají situaci víc pod kontrolou. Což je super, protože z přeplněných nákupních center mě obcházejí mrákoty.

3) Miluju Vánoce a s rodinou je trávíme tradičně. Stromeček, svíčky a pohádky. Dárky mě samozřejmě vždycky potěší, ale přiznám se, že si za chvilku nepamatuju, co to vlastně bylo. Co přetrvá, je ta velká radost z toho, že jsme všichni spolu, zdraví a spokojení se svými životy. Proto to s dárky v posledních letech nebereme až tak vážně.

Anketa byla publikována v magazínu Ego! Hospodářských novin

Anketa: Jak čeští manažeři (ne)pracují o Vánocích a kdo jim shání dárky was last modified: February 28th, 2018 by Martin Zika