Jsou ženy emocionálnější než muži? Proč byly přes tisíciletí ignorovány navzdory svým výjimečným schopnostem při řešení problémů, vytváření inovací a trvalých vztahů, ptá se Rostya Gordon-Smith, jedna z nejuznávanějších top manažerek.

Slovní spojení „mířit vysoko“ znamená mířit výše než na cíl, zároveň vzít na vědomí gravitaci, větrné podmínky, určitou toleranci chyb a v případě žen také zažité stereotypy.

V osobním i profesním životě to znamená, že se máme zaměřit na cíl vyšší a ambicióznější, než si nyní myslíme, že můžeme dosáhnout. Jak to ale udělat? Předně musíme brát v potaz fakt, že ženy pracují, přemýšlejí, sdílejí, konají a komunikují jinak než muži. Příčiny jsou různé, a to naučené i vrozené. Díváme se na cíle jinak, míříme na ně jinak, potřebujeme jiné podněty, hledáme jiné postupy. Neznamená to, že jsme slabší, méně schopné, méně výkonné či méně ambiciózní. Jsme prostě jiné. Potřebujeme jiné impulzy, důvody a komunikaci. Hlavní výzvou pro ženy, které chtějí „mířit vysoko“ v jakékoliv pozici, je boj se stereotypy a mýty.

Jeden z možná nejčastěji zmiňovaných stereotypů říká, že ženy jsou více emocionální než muži. Podle vědeckých poznatků je ovšem stereotyp emocionální ženy mýtus, jak dokazuje například neuropsycholog David Lewis z výzkumného institutu Mindlab. Podle jeho studie muži cítí emoce stejně jako ženy, někdy i silněji, ale jsou méně ochotni je vyjádřit otevřeně kvůli stereotypu očekávání ve společnosti. Chlapci jsou většinou vychováni tak, aby se za vyjádření svých citů styděli. Proto z nich často vyrostou muži, kteří jsou citově zmatení a odmítají své emoce projevit.

Rovněž platí, že ve společnosti vnímáme jinak emoce u žen a jinak u mužů. Když je žena emocionální, je považovaná za hysterku. Když neukazuje své emoce, je mrcha. Z osobních zkušeností vím, že většina úspěšných žen, které jsem potkala, byla někdy v průběhu své kariéry nazvána „mrchou“. Až později se „ukázalo“, že je lídrem. Ovšem když je emocionální muž, tak má buď „náročný den“, anebo jde o „citlivého muže a dobrého lídra“.

Faktem také je, že ženy jsou k sobě tvrdší a dokážou si připustit více chyb a nedostatků než muži. Dvacet pět let intenzivních průzkumů ukazuje, že ženy mají výjimečné schopnosti při řešení problémů, vytváření inovací a trvalých vztahů. Přesto byly přes tisíciletí ignorovány, odmítány a ustupovaly mužům, hlavně ve veřejné sféře. Navzdory tomu však dokázaly pracovat na mnoha svých silných stránkách, prolamovaly společenské bariéry a vstupovaly do rolí lídrů, podnikatelek a inovátorek. Přitom si zachovaly své ženství a přinášejí světu mnohem více dobra než zla.

Příště se zaměříme na problematiku sebevědomí.

Rostya Gordon-Smith
Zakladatelka www.minerva21.net
CEO People Impact

Mrcha, anebo lídr? was last modified: February 28th, 2018 by Martin Zika