Tomáš Cironis, projektový manažer ELAI, se před několika týdny zúčastnil Globálního podnikatelského kongresu (GEC) v Jihoafrické republice. Co všechno tam zažil a proč mu prezident Zeman překazil spolupráci se zástupcem Tchaj-wanu?

 

„Celosvětový GEC v Johannesburgu byl nesmírně inspirativní, odvezl jsem si z něj spoustu nápadů,“ říká Tomáš Cironis, který na konferenci zastupoval European Leadership & Academic Institute (ELAI), organizátora Týdne podnikání (Global Entrepreneurship Week) v České republice. ELAI tuto akci v ČR pořádá již několik let, vždy třetí týden v listopadu. Po jejím skončení pravidelně následuje konference, tedy již zmíněný Globální podnikatelský kongres, za účasti zástupců jednotlivých zemí. Cílem je diskutovat o tom, co se během celosvětových Týdnů podnikání povedlo a co ne, co je třeba zlepšit a podobně.
Jak Tomáš Cironis vysvětluje, v rámci kongresu prakticky neustále probíhají workshopy, přednášky a další akce. Jedním z důležitých témat březnového GEC byla podpora afrického byznysu. „Bylo to velmi poučné, zazněla spousta zajímavých nápadů,“ říká Tomáš. „Africký byznys je totiž na vzestupu a bude expandovat. To skýtá velký prostor nejen pro ČR, ale i pro ELAI,“ doplňuje.

Mimo oficiální události GEC měli všichni účastníci prostor k budování sítě kontaktů, mohli se spojit s tím, s kým chtěli. Tomáš si například dohodl hovor přes Skype se zástupcem jihoafrické firmy, která produkuje kožené výrobky, ať už oblečení, či třeba kabelky. Klade přitom důraz na kvalitu a podniká v rámci pravidel fair trade. V současnosti chce expandovat, proto hledá někoho v Evropě, kdo by jí s expanzí pomohl.

Také se domluvil na vzájemné pomoci při propagaci Týdne podnikání se zástupcem Slovenska. Jde o to, aby se akce více dostala do povědomí lidí. Rovněž předběžně dohodl se šéfem významné chorvatské coworkingové sítě možnost výměnného pobytu.

ČR vs. JAR? Chybí nám drajv

Jak na Tomáše zapůsobilo prostředí Johannesburgu a Jihoafrické republiky obecně? „Ve srovnání s ním se mi to české zdá hodně konzervativní. Chybí nám drajv, energie, ochota obětovat volný čas a pohodlí a vrhnout se do projektu naplno,“ říká Tomáš. A podotýká, že prvním počinem spousty českých startupů často bývá nákup nejdražšího notebooku a mobilu a zahájení činnosti spočívá v navštěvování nejdražších kaváren a „hře na podnikání“. Naproti tomu africký byznys podle něj roste mimo jiné i zásluhou lidí, kteří rozjedou svůj projekt a pak šíří know-how, aniž by za to něco očekávali.

Tomáš vysvětluje, že pro jihoafrickou ekonomiku bylo obrovskou vzpruhou mistrovství světa ve fotbale v roce 2010. Díky němu přišla do země spousta investorů, přiteklo množství peněz, rozjela se modernizace obytných čtvrtí, rozvoj služeb atd. Navíc nešlo o jednorázovou akci, Jihoafričané z ní těží dodnes. Faktem ale je, že stále trvá nechvalně známá špatná bezpečnostní situace ve městě. Organizátoři akce účastníkům nedoporučovali chodit po setmění ven.

Politika jako překážka byznysu

Ne všechny zážitky z Johannesburgu tedy byly příjemné. Jedním z takových byl i pokus domluvit spolupráci se zástupcem Tchaj-wanu. „Mám tuhle zemi rád, například vloni jsem tam pracoval jako dobrovolník, a tak jsem chtěl s jejím reprezentantem vymyslet nějaké oboustranně přínosné aktivity,“ vysvětluje Tomáš. To se ale nepodařilo. Důvod? Politika, dokonce ta nejvyšší: „Řekl mi, že kvůli příliš vstřícným postojům prezidenta Zemana k Číně nemá zájem o jakoukoli spolupráci s nikým z ČR.“

Pozitivní dojem z akce Global Entrepreneurship Congress nicméně jednoznačně převažoval. A podtrhl ho i fakt, že si na závěrečném jednání podali ruce zástupci Izraele a Libye. „Bylo to nesmírně pěkné gesto, které dokazuje, že podnikání spojuje,“ uzavírá s úsměvem Tomáš Cironis.

Podnikání spojuje aneb Dojmy z podnikatelského kongresu v Jihoafrické Republice was last modified: April 30th, 2018 by Adam Cironis